poniedziałek, 2 listopada 2015

Charakterystyka podstawowych rodzai cer.

Dziś przychodzę tutaj z notką, za którą zabierałam się dłuższy czas. Sama nie byłam pewna, czy ją pisać, czy będzie ona komuś potrzebna, przydatna. Jednak, chyba każda blogerka ma tak (jeśli się mylę, poprawcie mnie), że jeśli jakiś temat chodzi po głowie, to w końcu i tak o tym zaczyna o tym pisać. Dzisiejszy wpis będzie o podstawowych rodzajach cer. Nie chciałam pisać o wszystkich, bo jak wiadomo - rodzai cer jest mnóstwo. Jednak, może zdarzyć się tak, że "pociagnę" część tego wpisu dalej i za jakis czas napiszę notkę o innych skórach. Nie przedlużając już dłużej - zaczynam się za pisanie konkretów, zapraszam do czytania. :)





Cera posiada kolor różowy. Jest gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona. Nie posiada plam barwnikowych, czy zaskórników. Nie widoczne są na niej naczynia krwionośne. Skóra nie łuszczy się. Dobrze reaguje na czynniki zewnętrzne. Cera ta występuje u dzieci do okresu pokwitania.


Posiada kolor różowo - żółtawy. Jest cienka, wrażliwa, delikatna, mało elastyczna. Mogą występować przebarwienia, sieci porosrzerzanych naczyń krwionośnych. Skóra jest skłonna do łuszczenia się. Często reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem i swędzeniem na źle dobrane kosmetyki, czy warunki atmosferyczne. Niedobór tłuszczu powoduje odwodnienie skóry oraz zanikanie płaszcza lipidowego. Jest skórą szybko starzejącą się, początki ok. 20 roku życia. 

Sposób pielęgnacji powinien prowadzić do nawilżenia i zatrzymania wody w naskórku, ochrony przed promieniami UV, oraz złuszczania naskorka.

Polecane składniki aktywne w kosmetykach:
* kwas hialuronowy - zatrzymuje wodę w naskorku, doskonale wnika w załamania naskorka, pęcznieje, napina skórę, wypycha zmarszczki
* witamina E - chamuje proces starzenia skóry, poprawia kondycję i elastyczność, zwalcza wolne rodniki, nawilża, wygładza, zmiękcza naskórek, zmniejsza szkodliwe działania promieni UV
* witamina C - wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt, chroni przed promieniami UV, poprawia krążenie
* witamina A - stymuluje odnowę komórek naskórka, poprawia elastyczność, zapobiega powstawaniu zmarszczek i spłyca już istniejące
* aloes - łagodzi, przyśpiesza gojenie, nawilża
* alantoina i D-panthenol - łagodzą, przyśpieszają gojenie, chłodzą, szybko regenerują, koją, nadają miękkość
* proteiny jedwabiu - tworzą płaszcz lipidowy, zatrzymują woodę, chronią przed czynnikami zewnętrznymi, nadają skórze miękkość, jedwabistość, utrzymują sprężystość skóry
* kolagen morski - spowalnia proces starzenia, intensywnie nawilża, napina, poprawia kondycję skóry
* masło shea - zawiera tłuszcze, wit. A i E, nawilża zmiękcza.

Kolor ziemisty, szarożółty. Jest dość gruba, słabo ukrwiona, błyszcząca. Widoczne są na niej ujśca gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów skóry. Pojawiają się zaskórniki otwarte i zamknięte. Nadmierna ilość wydzielanego łoju spowodowana jest zaburzeniami gruczołów łojowych. Często towarzyszy trądzik pospolity. 

Proces pielęgnacji cery tłustej powinien dązyć do zmniejszenia wydzielanego łoju, zmniejszenia grubości naskórka, poprawienia ukrwienia i krązenia.

Polecane składniki aktywne w kosmetykach:
* glinki - oczyszczają pory skóry, zmniejszają wydzielanie łoju, ściągają pory, odżywiają, wygładzają
* cynk - oczyszcza, redukuje nadmierne wydzielanie łoju, zapobiega infekcjom, łagodzi podrażnienia i stany zapalne
* garbniki - działają przeciwbakteryjnie i przeciwwysiękowo, obkurczają naczynia krwionośne, hamują drobne krwawienia, działają przeciwzapalnie, tonizująca, odtruwająco, pobudzają proces odnowy komórkowej
* witamina C i A
* wyciągi ziołowe - działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, dezynfekująco, odświeżająco, oczyszczają i ściągają pory skóry.

Ma cechy dwóch cer - suchej i tłustej. Można wydzielić w niej dwie części, 90% przypadków - strefa T tłusta, policzki suche aż do skroni, 10% - odwrotnie, strefa T sucha, policzki tłuste. Cera powstaje poprzez zaburzenie płaszcza lipidowego.

Proces pielęgnacji jest bardzo trudny. Cerę trzeba traktować jak cerę tłustą i suchą, i inaczej dbać o dwie jej części. Proces pielęgnacji powinien dążyć także do poprawy mikrokrążenia w skórze.

Polecane składniki aktywne w kosmetykach takie same jak w przypadku cery tłustej i suchej. Na częśc tłustą składniki takie jak glinki czy cynk, na część suchą kwas hialuronowy, czy aloes. Oczywiście, nie będzie błędu jeśli maseczkę z glinki nałożymy na całą twarz. Tutaj jest dowolność, zresztą, jak w przypadku każdej cery, jednak nie można skupiać się tylko na zmniejszeniu wydzielanej ilości serum, bo część sucha na pewno na tym ucierpi.


Tak by to wyglądało z mojej strony. Oczywiście jest to taka podstawowa teoria i wskazówka, jak z danym typem cery postępować. Nikt was nie zabije, jak nie będziecie tego przestrzegać, ale myślę, że niektóre spostrzeżenia mogą byc przydatne. :)

5 komentarzy:

  1. Świetny post! Właśnie czegoś takiego szukałam ostatnio ;)
    Wychodzi na to, że mam cerę suchą w kierunku leciuteńko mieszanej. Często jest napięta (zwłaszcza po nieodpowiednim myjadle), bywa przesuszona i chyba polubiła się z kwasem hialuronowym, ale ma też dni, kiedy jest wiecznie tłusta, wtedy lekkie ściągnięcie to wręcz ulga.

    Buziaki :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem posiadaczką cery mieszanej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety mam mieszaną cerę i bardzo trudną do pielęgnacji co wiąże się z testowaniem wielu produktów które się mało kiedy sprawdzają

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy post. Ja mam suchą, ale niestety trochę skłonną do zapychania, przez co jest bardzo wybredna w doborze kosmetyków.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)
Spam usuwam.